MASZYNY

GXL25

18,5kW

Nasze ARTYKUŁY
2015-03-05 Jak właściwie pracować szlifierką kątową?

Szlifierka kątowa to narzędzie o uniwersalnym zastosowaniu w pracach remontowo-budowlanych, służy bowiem do cięcia, szlifowania oraz polerowania różnego rodzaju materiałów. Korzystając ze szlifierki warto kierować się kilkoma zasadami, które ułatwią prace i pozytywnie wpłyną na jej wydajność.

  1. Przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić stan tarczy, której będziemy używać. Skontrolujmy, czy tarcza nie jest uszkodzona lub pęknięta, co mogłoby powodować uszkodzenie szlifierki.

  2. Tarcze do szlifierki stosujmy zgodnie z ich przeznaczeniem – nie powinno się np. szlifować przy użyciu tarczy do cięcia. Każda z tych tarcz jest bowiem skonstruowana tak, by spełniać konkretne zadanie.

  3. Praca powinna odbywać się w sposób precyzyjny. Na precyzję wpływać może taki element jak dodatkowy uchwyt boczny, który ułatwia stabilizację urządzenia.

  4. Nie wolno zapomnieć o odpowiednim chłodzeniu szlifierki, dlatego zwróćmy uwagę, czy podczas pracy dopływ powietrza do chłodzenia silnika nie jest ograniczony lub uniemożliwiony.

  5. Pamiętajmy też o dostosowaniu nacisku. Zbyt duży nacisk może być niekorzystny dla zdrowia użytkownika, a także powodować deformację lub inne uszkodzenie tarczy. Zbyt słaby nacisk zaś może negatywnie wpłynąć na wydajność pracy.

Stosowanie tych zasad podczas pracy ze szlifierką kątową umożliwi pracę bezpieczną, wydajną i precyzyjną.